Prizewinners’ List 2016

Competition Annual Trophy Cash amount  Name Club Points
           
British Champion   £5,000.00 Michael Adams   10
English Champion   £1,500.00 Michael Adams   10
2nd   £2,500.00 David Howell      8.5
3rd=   £875.00 Gawain Jones   8
3rd=   £875.00 Justin Tan   8
5th=   £187.50 John Emms   7.5
5th=   £187.50 Tamas Fodor   7.5
5th=   £187.50 Danny Gormally   7.5
5th=   £187.50 Mark Hebden   7.5
British Woman Champion   £1,000.00 Jovanka Houska   7
2nd   £500.00 Sarah Longson   5
3rd=   £125.00 Akshaya Kalaiyalahan   4
3rd=   £125.00 Zoe Varney   4
Under 21 Champion   £250.00 Justin Tan   8
Woman Under 21 Champion     Katherine Shepherd Ashtead 3.5
Under 18 Champion   £250.00 William Claridge-Hansen Bucks CCA 7
Woman Under 18 Champion=     Akshaya Kalaiyalahan   4
Woman Under 18 Champion=     Zoe Varney   4
Most improved performance 2300-2150   £200.00 Martin Brown St Helens  
Most improved performance 2149-2000   £200.00 Ioannis Lentzos Warwick University  
Most improved performance U2000   £200.00 Dominic Miller Worthing  
British Over 50 Champion   £400.00 Andrew Lewis Manningtree 6.5
2nd=   £150.00 Alan Barton Hastings 5
2nd=   £150.00 Kevin Goater Dorchester 5
British Over 65 Champion   £400.00 Kenneth Norman   6
2nd   £200.00 Stewart Reuben Cavendish 5.5
3rd=   £33.33 David Friedgood Cavendish 5
3rd=   £33.33 Geoffrey James Brighton & Hove 5
3rd=   £33.33 Ivan Myall Chelmsford 5
British Over 65 Ladies Champion     Gillian Moore Southampton 2
British Under 16 Champion   £250.00 Elliot Cocks Chelmsford 5.5
British Under 16 Champion girl     Imogen Camp Colwyn Bay 5
2nd=   £92.50 Alexandre Warr-Esser Lutes Echecs 5
2nd=   £92.50 Ilya Misyura Westminster Under School 4.5
British Under 15 Champion=   £187.50 Nugith Jayawarna Heywood 6
British Under 15 Champion=   £187.50 Koby Kalavannan Surbiton 6
British Under 15 Champion girl     Imogen Camp Colwyn Bay 4.5
3rd   £60.00 Luke Remus-Elliot Heathside 5
British Under 14 Champion=   £187.50 Koby Kalavannan Surbiton 5.5
British Under 14 Champion=   £187.50 Juju Samworth-Calvier Sussex Juniors 5.5
British Under 14 Champion girl     Laura Davidson   2.5
3rd=   £30.00 Alfie Onslow Ealing 5
3rd=   £30.00 Oscar Pollack Hendon 5
British Under 13 Champion   £250.00 Amardip Ahluwalia Crowborough 6.5
British Under 13 Champion girl=     Thivyaa Rahulan Newcastle-under-Lyme 3
2nd   £125.00 Aditya Verma KJCA 6
3rd=   £30.00 Oliver Howell Sussex Juniors 5
3rd=   £30.00 Jem Gurner Jersey 5
British Under 12 Champion=   £187.50 Aditya Munshi West Nottingham 6
British Under 12 Champion=   £187.50 Ranesh Ratnesan KJCA 6
British Under 12 Champion girl     Thivyaa Rahulan Newcastle-under-Lyme 4
3rd   £60.00 Aditya Verma KJCA 5.5
British Under 11 Champion   £250.00 Dhruv Easwar   6
British Under 11 Champion girl     Julia Volovich Cambridge 5
2nd   £125.00 Nishchal Thatte   5.5
3rd=   £20.00 Robert Akeya-Price CCF 5
3rd=   £20.00 Christopher Tombolis Richmond 5
3rd=   £20.00 Julia Volovich Cambridge 5
British Under 10 Champion=   £187.50 Arjun Kolani Sussex Juniors 6
British Under 10 Champion=   £187.50 Jacob Yoon Enfield 6
British Under 10 Champion girl     Niamh Bridgeman Morecambe 5.5
3rd=   £20.00 Niamh Bridgeman Morecambe 5.5
3rd=   £20.00 Benjamin Hammond Twickenham Prep 5.5
3rd=   £20.00 Shahjahon Saidmurudov Stratford 5.5
Highest eligible player in the Under 10 Championship Neil Carr Scholarship Prize   Arjun Kolani Hastings & St Leonards  
British Under 9 Champion   £200.00 James Merriman Petts Wood 6
British Under 9 Champion girl =     Nina Pert Brentwood 4
British Under 9 Champion girl =     Radha Ratnesan   4
2nd=   £30.00 Joe Birks Burnley 5
2nd=   £30.00 George Clarkson Barnet 5
2nd=   £30.00 Shreyas Royal Kent 5
2nd=   £30.00 Kian Shah Watford 5
2nd=   £30.00 Nishchal Thatte   5
British Under 8 Champion   £100.00 Shreyas Royal Kent 5.5
British Under 8 Champion girl =     Zoha Ashraf  Wilts Juniors 4
British Under 8 Champion girl =     Keerthana Easwar   4
British Under 8 Champion girl =     Nina Pert Brentwood 4
2nd   £70.00 Shlok Verma KJCA 5.5
3rd=   £10.00 George Clarkson Barnet 5
3rd=   £10.00 Roshan Gurjar   5
3rd=   £10.00 Dimitrios Levon Zakarian Oxford Juniors 5
British Under 180 Champion   £250.00 John Hickman   4.5
2nd   £125.00 Robert Starley Cambridge University 4
3rd=   £10.00 Amardip Ahluwalia Crowborough 3.5
3rd=   £10.00 Alan Barton Hastings 3.5
3rd=   £10.00 Guy Batchelor Willesden & Brent 3.5
3rd=   £10.00 Brendan O’Gorman DHSS 3.5
3rd=   £10.00 Alexander Peters Bury St Edmunds 3.5
3rd=   £10.00 Clive Walley Bath 3.5
British Under 160 Champion=   £250.00 Robert Dean Undercliffe 4.5
2nd   £125.00 Barry Hymer Lancaster 4
3rd=   £8.57 Daniel Jazdzewski Chess Mates 3.5
3rd=   £8.57 Andrew McQueen Giffnock 3.5
3rd=   £8.57 Mark Murrell Wanstead & Woodford 3.5
3rd=   £8.57 David Patrick Todmorden 3.5
3rd=   £8.57 Stephen Pollyn Wimborne 3.5
3rd=   £8.57 Mark Potter   3.5
3rd=   £8.57 Ishan Ramdewar Exeter 3.5
British Under 140 Champion =   £187.50 Malcolm Roberts Holmes Chapel 4.5
British Under 140 Champion =   £187.50 John Shaddick Basingstoke 4.5
3rd=   £15.00 David Fowler   4
3rd=   £15.00 Graham Matthews Hartlepool 4
3rd=   £15.00 Richard Ursell Highcliffe 4
3rd=   £15.00 Lauren Weaver   4
British Under 120 Champion   £250.00 Joseph Clapp Norton Radstock 4.5
2nd=   £61.67 William Curry   4
2nd=   £61.67 Mark Johnson Colchester 4
2nd=   £61.67 Martin Kelly Belfast South 4
Over 50 Under 150 Champion   £250.00 Vladimir Bovtramovics Woking 4.5
2nd=   £92.50 David Walshaw Jesmond 4
2nd=   £92.50 Peter Wilcock Wimborne 4
Over 65 Under 150 Champion   £250.00 Stephen Pride Cambridge & Royston 5
2nd   £125.00 Alan Papier Bristol & Clifton 4
3rd   £60.00 Sarah Rowles   3.5
Major Open  City of Dundee £750.00 Brandon Clarke   10.5
2nd=   £400.00 Alfonso Llorente Zaro   10
3rd   £200.00 Gyula Meszaros   8
4th=   £25.00 Alexander John Peters Bury St Edmunds 6.5
4th=   £25.00 Daniel Gomez Anadon  Poole 6.5
4th=   £25.00 Tihana Ivekovic Podsused 6.5
4th=   £25.00 John Garnett Stockton 6.5
PRP 1st   £100.00 Kishan Modi    
PRP 2nd   £50.00 Timothy Foster Oxford University  
5 Day Morning – week 1 1st   £250.00 Brandon Clarke   4.5
2nd   £125.00 Tihana Ivekovic Podsused 4
3rd=   £12.00 Alex Bullen Cardiff 3.5
3rd=   £12.00 Valentin Gaudeau   3.5
3rd=   £12.00 Mikhail Sedykh Barclays Bank 3.5
3rd=   £12.00 Max Turner Berwick 3.5
3rd=   £12.00 Thomas Villiers Muswell Hill 3.5
5 Day Afternoon – week 1 1st=   £250.00 Thomas Villiers Muswell Hill 4.5
5 Day Afternoon – week 1 2nd=   £62.00 Valentin Gaudeau   4
5 Day Afternoon – week 1 2nd=   £62.00 Kenneth Harman Ringwood 4
5 Day Afternoon – week 1 2nd=   £62.00 Godfrey Pafura Southampton 4
5 Day Morning – week 2 1st=   £145.00 Alex Bullen Cardiff 4
5 Day Morning – week 2 1st=   £145.00 Brandon Clarke   4
5 Day Morning – week 2 1st=   £145.00 Philip Horspool Wigston 4
5 Day Afternoon – week 2 1st   £250.00 Graham Keane   4.5
2nd=   £61.67 Edward Farrington Chichester 4
2nd=   £61.67 Philipp Orgler Hendon 4
2nd =   £61.67 Ranesh Ratnesan   4
Rapidplay Open 1st   £200.00 Richard Pert   9.5
2nd   £100.00 David Zakarian 4NCL Oxford 8.5
3rd   £50.00 John Merriman Drunken Knights 8
Rapidplay U150 1st   £200.00 Jake Holton Witney 9.5
2nd=   £90.00 Geoffrey Brown Folkestone 7.5
2nd=   £60.00 Egor Latypov Chelmsford 7.5
Rapidplay U120   £200.00 Ron Usharovsky Richmond Juniors 9
2nd   £100.00 Lana Boztas Coulsdon 8.5
3rd=   £25.00 Omar Jassim   7
3rd=   £25.00 Cameron Klingher Hendon 7
Weekenders          
Atkins          
1st   £200.00 Andrew Ryba   4.5
2nd=   £50.00 John Hickman 4NCL West is Best 4
2nd=   £50.00 William Taylor   4
2nd=   £50.00 Jonathan Wright Richmond 4
Performance   £50.00 Paul Jackson Coulsdon 2.5
Soanes          
1st=   £150.00 Robert Ashworth Wotton Hall 4
1st=   £150.00 Ben Graff Kenilworth 4
3rd=   £10.00 Patrick Burns   3.5
3rd=   £10.00 Stephen Crockett Redditch 3.5
3rd=   £10.00 Daniel Gibbs Brentwood 3.5
3rd=   £10.00 Alexander Jamieson   3.5
3rd=   £10.00 Jorgen Nielsen Wimborne 3.5
Grading   £50.00 Joshua Blackmore Mutual Circle 3.5
Yates          
1st   £200.00 Steven Ashworth Ely 4.5
2nd   £100.00 Martyn Maber Taunton 4
3rd=   £10.00 Andrew Camp Colwyn Bay 3.5
3rd=   £10.00 Paul Collis Godalming 3.5
3rd=   £10.00 David Dixon Purbeck 3.5
3rd=   £10.00 Julian Hawthorne Kidgrove 3.5
3rd=   £10.00 David Lovegrove Newport 3.5
3rd=   £10.00 Adam Ursell Highcliffe 3.5
Grading   £50.00 Martin Kelly Belfast South 3.5
Blitz 1st   £200.00 Ameet Ghasi   9
2nd=   £50.00 Keith Arkell   8.5
2nd=   £50.00 Tamas Fodor   8.5
2nd=   £50.00 Charlie Storey Kings College 8.5
           
Other prizes          
Best Welsh Performance Roy Clues   Imogen Camp Colwyn Bay  
Best Dorset performance     Mike Waddington Dorchester  
Services to the congress Boxall Plate   John Philpott Wanstead & Woodford  
           
Cash awards          
Best Game in the British Alexander Prize £100.00 Richard Palliser Minster Inn  
Best female percentage score De Lisle Prize £800.00 Lauren Weaver    
Best Junior game week 1   £50.00 Niamh Bridgeman Morecambe  
Best Junior game week 2   £50.00 Harvey Zhang Crowthorne  

 

Scroll Up