Qualifiers 2016

From the British | Events | Nominations | Deferred from 2015

By Title

Former British Champions
Aagaard, Jacob; Adams, Michael; Barden, Leonard; Bellin, Robert; Botterill, George S; Conquest, Stuart C; Eley, Brian; Gallagher, Joseph G; Hartston, William R; Hawkins, Jonathan; Haygarth, Michael; Hennigan, Michael T; Hodgson, Julian M; Howell, David W L; Jones, Gawain C B; Keene, Raymond D; Lee, Peter; Littlewood, Paul; Mestel, A Jonathan; Nunn, John D M; Penrose, Jonathan; Plaskett, H James; Rowson, Jonathan; Sadler, Matthew D; Short, Nigel D; Speelman, John; Ward, Chris G; Watson, William N

Grandmasters
Arkell, Keith C; Baburin, Alexander; Conquest, Stuart C; Davies, Nigel R; Emms, John M; Flear, Glenn C; Gordon, Stephen J; Gormally, Daniel W; Haslinger, Stewart G; Hebden, Mark L; Howell, James C; King, Daniel J; Kumaran, Dharshan; Levitt, Jonathan P; McDonald, Neil; McNab, Colin A; McShane, Luke J; Motwani, Paul; Parker, Jonathan F; Penrose, Jonathan; Pert, Nicholas; Shaw, John; Stean, Michael F; Summerscale, Aaron P; Turner, Matthew J; Wells, Peter K; Williams, Simon K

Former British Womens Champions
Arakhamia-Grant, Ketevan; Bellin, Jana; Buckley, Melanie; Clarke, Margaret Eileen; Doulton, Joan; Hegarty, Sarah; Hoare, Amy; Houska, Jovanka; Hunt, Harriet; Jackson, Sheila; Kalaiyalahan, Akshaya; Lalic, Susan; Milligan, Helen; Moore, Gillian; Mothersill, Anne; Norman, Dinah Margaret; Richmond, Jane; Warwick, Cathy

Women Grandmasters
Corke, Anya S

Women International Masters
Atkins, Rita; Chevannes, Sabrina L; Maroroa, Sue; Needham, Teresa; Regan, Natasha K; Richards, Heather S; Sachs, Gulnara; Sarakauskiene, Zivile; Sheldon, Ruth

Women FIDE Master > 2000
Bamber, Elaine; Bhatia, Kanwal K; Cast, Abigail; de Lisle, Sarah; Fink-Nunn, Petra; Gedvilaite, Monika; Grigoryan, Meri; Harwar, Julie A; Hegarty, Sarah N; James, Ann-Marie; Kieran, Rosalind A; Norinkeviciute, Rasa; Pass, Deborah J; Richmond, Jane; Tidman, Sophie E; Yurenok, Maria S

Women graded 180 or over
Head, Louise; Kueh, Audrey; Manelidou, Maria; Smith, Olivia; Sucikova, Svetlana

Players graded 218 or over
Buckley, Simon T; Coleman, James; Dorrington, Chris J; Eckersley-Waites, Tom; Galliano, Alexander; Gough, Michael J; Haria, Ravi; Khandelwal, Ankush; Nicholas, Koichi B; Piper, Matthew S; Reid, John; Wallace, Paul A; Weaving, Richard; Webb, Matthew D

Players rated over 2350
Bell, Stephen D; Haygarth, Michael J; Henry, Paul; Kernan, Bernard; Lee, Peter N; Markland, Peter R; Piper, Matthew S; Webb, Roger

Juniors graded 180 or over
Abbas, Daniel; Asenov, Pavel; Ashworth, Michael J; Balaji, Ananthanarayanan; Bansal, Rohan; Brewer, Callum D; Broadley, Henry; Claridge-Hansen, William; Cormican, John A; Craft, Isaac; Dixit, Kumar; Foo, William J; Golding, Alex; Grieve, Harry; Gupta, Arul; Hackner, Oskar A; Haridas, Girinath; Holland, James P; Horton, Jamie A; Kalavannan, Koby; Lau, Jason; Lenier, Jude A; Lentzos, Ioannis;  Levene, Joseph; Li, Harry; Liang, Jake Z; Lim, Samuel; Malhotra, Tarun; McClement, Andrew; McPhillips, Joseph; Mitra, Roman C; Murphy, Conor E; Noel, Daniel; Oyama, Akito; Redman, David J; Scott, Gordon W; Slade, Theo; Stepanyan, Henrik; Tarhon, Brian; Taylor, Adam A; Taylor, Adam C; Twigge-Molecey, Billy; Wadsworth, Matthew J; Whatley, Stephen AJ; Whitfield, Craig M; Williams, Peter A (jnr); Willow, Jonah B; Willson, Ollie; Zhang, Anthony Y; Zhang, Roy Y; Zhu, Richard

International Masters
Adair, James R; Ansell, Simon T; Astaneh Lopez, Alex; Baker, Chris W; Basman, Michael J; Bates, Richard A; Beaumont, Chris R; Bradbury, Neil H; Bryson, Douglas M; Buckley, Graeme N; Ciuksyte, Dagne; Cobb, Charles A; Cobb, James; Collins, Sam E.; Condie, Mark L; Cooper, John G; Cooper, Lawrence H; Cox, John J; Crawley, Gavin; Dearing, Eddie; Dunnington, Angus J; D`Costa, Lorin A R; Eggleston, David J; Ferguson, Mark; Fernandez, Daniel H; Ghasi, Ameet K; Goodman, David S C; Greet, Andrew N; Hanley, Craig A; Hawksworth, John C; Heidenfeld, Mark; Horner, Jeff; Houska, Miroslav; Hunt, Adam C; Jacobs, Byron A; Jones, Richard S; Kelly, Brian; Kinsman, Andrew P H; Knott, Simon J B; Kolbus, Dietmar; Large, Peter G; Lawton, Geoff W; Ledger, Andrew J; Levy, David N L; Mah, Karl C C; Mannion, Stephen R; Martin, Andrew D; McKay, Roderick M; Morris, Philip J; Mortazavi, Ali; Muir, Andrew J; Orr, Mark J L; Palliser, Richard J D; Pein, Malcolm; Pert, Richard G; Povah, Nigel E; Pritchett, Craig W; Quillan, Gary; Quinn, Mark; Rendle, Thomas E; Roberson, Peter T; Rudd, Jack; Sarakauskas, Gediminas; Taulbut, Shaun M; Thomas, Ian; Tozer, Richard J D; Trent, Lawrence; Wall, Gavin; Webster, Andrew A; Williams, Leighton; Zhou, Yang-Fan

FIDE Master > 2200
Alfred, Nathan S W; Allicock, Rawle A; Ashton, Adam G; Barnes, Michael H; Batchelor, Peter; Bennett, Gerald H; Berry, Neil; Berry, Stephen H; Bigg, Andrew J; Bisby, Daniel L; Brady, Stephen; Britton, Richard L; Broomfield, Matthew P; Brown, Simon D; Burgess, Graham K; Burnett, Andrew; Burgess, Mark R; Cavendish, James; Chapman, Terry P D; Clarke, Stuart W; Collinson, Adam R; Constantinou, Peter; Cooksey, Paul S; Corkett, Anthony R; Cullip, Stephen J; Daly, Colm; Delaney, John; Delaney, Paul; Dickenson, Neil F; Duncan, Chris R; Dunne, David; Dunworth, Christopher N; Eales, Richard G; Eames, Robert S; Fernandez, Michael; Fitzsimons, David; Forster, Michael C; Franklin, Samuel G A; Friedgood, David; Gourlay, Iain; Griffiths, Ryan Rhys; Hanreck, Alan E; Harley, Andrew D; Harvey, Marcus R; Haydon, David L; Hindle, Owen M; Holmes, Donald A; Horton, Andrew P; Hutchings, Stuart J; Jackson, James P; Jamieson, Peter M; Jessel, Stephen; Jones, Andrew; Kennaugh, Charles W; Kenworthy, Gary; Kilpatrick, Callum; Kirk, Ezra; Lawson, David; Ledger, Dave J; Lee, Graham D; Lewis, Andrew P; Lobo, Richard; Longson, Alexander; Lyell, Mark; MacKay, Ian D; Martyn, Rafe; McCamon, Boyd; Merry, Alan B; Mordue, A Tyson; Morrison, Graham; Moskovic, David M; Moss, Robin B W; Norris, Alan J; O’Connell, Kevin J; O’Donnell, Conor; Pigott, John C; Poobalasingam, Peter S; Rayner, Emmanuel; Rees, Ioan; Richardson, John R; Rogers, Jonathan W; Rossiter, Philip J; Rumens, David E; Ruxton, Keith; Sanchez Botella, Luis J; Sanders, Isaac B; Savage, Ben D M; Shaw, Robert; Short, Philip M; Shovel, Kenneth; Sowray, Peter J; Sreeves, Clement; Stebbings, Anthony J; Storey, Charles H; Strugnell, Carl; Swan, Iain; Tan, Desmond T N; Tan, Justin; Tate, Alan; Taylor, Martin R; Teichmann, Erik O M C; Therrien, Alex L; Thomas, Nicholas; Thomson, Craig S M; Vigus, James E; Waddingham, Graham A; Walker, David J; Wall, Tim P; Webb, Laurence E; Webb, Richard M; White, Michael J R; Wicker, Kevin J; Wiley, Tom E; Williams, A. Howard; Wilson, Jonathan G; Wood, David A; Woodward, Timothy D M; Zeidler, Sven P

From the British

British Championship 2015 – Wadsworth, Matthew; Jones, Steven A; Weaving, Richard; Hackner, Oskar; Burrows, Martin; Mason, Donald; Zhang, Anthony; Wadsworth, Matthew; Scott, Gordon
Major Open 2015 – Gill, Oliver; Talbot, Nathan; Moreby, James
Over 50 Champion – House, Glenn
Under 21/18/16 Champions – Ashworth, Michael

From Events

Dates Event Why Country Qualifiers
11-17 July South Wales International FIDE Wales Davis, Lee; Young, Alan
11-19 July Scottish Championships FIDE Scotland Grant, Jonathan; McQueen, Callum; Green, Andrew; Brown, Alan; Olson, Hamish; Kafka, Graham
11-19 July Scottish Championships (cont.) FIDE Scotland Stevenson, James; Bhopal, Raj; Burnett, Walter; Shafi, Declan; Heron, Donald; Begg, David
25- 6 July British: Rapidplay Open FIDE Rapidplay England Surtees, Mike J; Mihalik, Agoston
27- 1 July British: Week 1 AM Open FIDE England Crocker, Philip J
27-31 July British: Week 1 PM Open FIDE England Walker, Samuel A; Freeland, Alex; Dalton, Joseph; Kett, Tim
31 July-2 August British: Weekend Open FIDE England Carleton, John J;
3-7 August British: Week 2 AM Open FIDE England Moore, Graham J; Davison, Chris
3-7 August British: Week 2 PM Open FIDE England Wells, Jonathan C
21-23 August Thanet Congress SCCU Nomination England Anderson, John; McCorry, Robert T; Cutmore, David A
21-23 August Steve Boniface Memorial FIDE England Bicknell, Carl
24-29 August Jessie Gilbert Masters FIDE England [8 entries]
29-30 August 4NCL Rapidplay Open FIDE Rapidplay England Martin, Lewis; Sygnowski, Tomasz; Page, Mark E; Walton, Alan J; Golimowski, Pawel; Ali, Golam S
28-31 August South Wales: Summer FIDE Wales Turner, Joseph D; Heaven, Peter
29-31 August Leyland FIDE England Brown, Martin
29-31 August Berks & Bucks FIDE England de Coverly, Roger D; Rogers, Tim L
5-6 September CCF Late Summer FIDE England Bridge, Neil A; Kalavannan, Koby
11-13 September 4NCL: Bolton (4th) FIDE England Jarmany, John; Fernandez, Michael; Mazek, Marek
11-13 September Inverness FIDE Scotland [19 entries]
11-13 September Dublin FIDE Ireland [12 entries]
13-19 September Paignton FIDE England Brusey, Alan W
18-20 September Munster FIDE Ireland [18 entries]
25-27 November Northumberland FIDE England Waters, Clive L; Tavoularis, Nicholas; Turner, James
3-11 October Pokerstars Open FIDE Isle of Man Allen, Keith; Player, Edmund
9-11 October South Wales: Autumn FIDE Wales Ralphs, Nigel
18-24 October Guernsey FIDE Guernsey Wager, John; Hewson, Brian
23-25 October Scarborough Top 6 England Thestrup, Sixten; Rayner, Francis
24-25 October Bury St. Edmunds Top 6 England Spence, David
24-25 October Bury St. Edmunds EACU Nomination England Varnam, Liam; Elwin, Adrian
24-26 October Limerick FIDE Ireland O’Gorman, Tom; Moran, Stephen
7-8 November Hertfordshire SCCU Championship England Coleman, David
27-29 November 4NCL Wokefield (5th) FIDE England [cancelled]
27-29 November Bristol Winter FIDE England Malkiel, Daniel; Hill, Alistair; Graham, David B; Savory, Richard; Morris, Gareth; Dilleigh, Stephen
4-6 December London Classic: Weekend Open FIDE England O’Toole, George; Roberts, Paul E; Healey, Michael; Anilkumar, Anantha P;
4-11 December London Classic: FIDE Open FIDE England Cumming, Rhys; Williamson, Roger; Lam, Daniel K W**; Peiris, Gayan M
12-13 December London Classic: Super Rapidplay FIDE Rapidplay England Pitcher, John; Tambini, Jasper; Cavendish, Joshua
12-30 December London Junior: Northwick Park Top 6 England [9 entries]
28-30 December London Junior: Christmas Open FIDE England Willmoth, Rob; Rajesh, Gorak
28 December-5 January Hastings: Masters FIDE/SCCU Nomination England Golding, James; Tarhon, Brian; Hand, Freddie
8-10 January South Wales: New Year FIDE Wales Brown, Thomas; Rodriguez, Juan Talavera
8-10 January 4NCL: Wetherby (6th) FIDE England Burnett, Jim; Jarmany, John
8-10 January Shropshire FIDE England Maciol, Ryszard
26 January-3 February Tradewise Gibraltar Masters FIDE England Byron, Alan; Eagleton, Greg
29-31 January 4NCL: Birmingham (7th) FIDE England Delaney, Killian; Modi, Shyam Jagdish
29-31 January Livingston FIDE Scotland Frew, Elliot; Archibong, Ubong; Thomson, Neil
6-7 February Kidlington Top 6 England James, Russell A; Meadows, Michael
19-21 February e2e4 Gatwick FIDE England Klingher, Dominic; Brackmann, Hendrik
19-21 February Perth FIDE Scotland Roberts, Paul; Abdulla, Murad
26-28 February Doncaster Top 6 England Pitcher, Thomas
26-28 February Dyfed FIDE Wales Jameson, David; Hewitt, William
26-28 February Bristol Spring Congress FIDE England Meek, Stephen
5-6 March Warwickshire MCCU Nomination England Okhai, Shabir; Pink, Joshua; Ackley, Peter, Hynes, Tony; Sygnowski, Tomasz
11-13 March Blackpool Top 6 England Merriman, John; Phillips, David A; Milson, Samuel; Gayson, Peter
25-26 March CCF Easter Longplay Congress FIDE England Brooks, Phil J
25-27 March Bolton Easter Congress FIDE/MCCU Nomination England Jaunooby, Ali; Duke, Michael; Newton, Bob
25-28 March 60th Southend Chess Congress FIDE England Gallagher, Daniel; Ledger, Stephen
25-28 March WECU Congress WECU Championship England Menadue, Jeremy
25-28 March WECU Congress FIDE England McMichael, Richard
25-28 March Welsh Chess Championship FIDE Wales Gibbs, Dominic; Summers, Charles
1-3 April 4NCL: Wakefield (8th) FIDE England Shaw, Peter
2-10 April Colin Crouch Memorial Open FIDE England Ross, Chris
8-10 April Edinburgh FIDE Scotland Schwartz, Julius
10-16 April Jersey FIDE Jersey Heppell, Ian
22-23 April Central London Chess Congress FIDE England Gray, Mark
23-24 April Great Yarmouth EACU Nomination England Gregory, Stephen
16-17 April Nottingham MCCU Nomination England Fallowfield, Jeremy; Bennett, William; Arkell, Nicholas
13-15 May Frome Chess Congress FIDE England Crockart, George; Crockart, Scott: Onley, David
27-29 May Ayr FIDE Scotland Findlay, David John
27-30 May e2e4 Gatwick Whitsun Congress FIDE England Moore, Geoffrey
3-5 June South Lakes FIDE England Peacock, Malcolm R
4-5 June EACU Congress EACU Nomination England Starley, Robert; Hebbes, Tim
10-12 June Bristol Summer Congress FIDE England Waterfield, John
  Wiltshire & West of England WECU Nomination England  
  Frome WECU Nomination England Payne, Matthew
  Torquay WECU Nomination England  
  (Held after 2016 British) MCCU Championship England  
    NCCU Championship England Birkett, Richard
    NCCU Nomination England  
    NCCU Nomination England  
    NCCU Nomination England  
    EACU Champion England  

** dependent on eligibility (nationality unknown)

Nominations

Chess Scotland 1; Chess Scotland 2; Chess Scotland 3; Chess Scotland 4; Irish Chess Union 1; Irish Chess Union 2; Irish Chess Union 3; Welsh Chess Union 1; Welsh Chess Union 2; Welsh Chess Union 3; Ulster Chess Union 1; Ulster Chess Union 2; Guernsey Chess Federation; Isle of Man Chess Association; Jersey Chess Federation
President of the ECF – Zoe Varney; Director of Home Chess; Director of International Chess; Director of Junior Chess & Education – Taran Jina; Manager of British Championship

Deferrals from 2015

Higgs, Joshua; van Kemenade, Rudy; Spanton, Tim; Kett, Tim; Talbot, Mark; Savory, Richard; Keely, Leo A

Deferrals to 2017

Jarmany, John; Page, Mark; Meadows, Michael; George Crockart; Scott Crockart; David Onley; Meek, Stephen

Scroll Up