Entrants 2024

List of entries as at Wed 19 Jun 2024.

British Championship 49 entries
Num Name Club Fedn FIDE Std ECF Std Other TR
1 Adams, Michael GM none ENG 2670 2750   2670
2 Jones, Gawain CB GM White Rose ENG 2633 2663   2633
3 McShane, Luke J GM none ENG 2617 2681   2617
4 Ghasi, Ameet K IM none ENG 2496 2563   2496
5 Royal, Shreyas IM none ENG 2483 2594   2483
6 Bazakutsa, Svyatoslav IM Wood Green Youth UKR 2470 2446   2470
7 Grieve, Harry IM Guildford ENG 2470 2521   2470
8 Wadsworth, Matthew J IM Maidenhead ENG 2467 2531   2467
9 Williams, Simon K GM Cheddleton ENG 2450 2487   2450
10 Merry, Alan B IM Barbican 4NCL ENG 2429 2486   2429
11 Willow, Jonah B IM 4NCL Wood Green ENG 2422 2536   2422
12 Pert, Richard G IM Brentwood ENG 2415 2478   2415
13 Motwani, Paul GM KBSK Brugge SCO 2414     2414
14 Lutsko, Artem IM none UKR 2414     2414
15 Hebden, Mark L GM Syston ENG 2398 2448   2398
16 Palliser, Richard JD IM York ENG 2369 2372   2369
17 Czopor, Maciej FM 4NCL Wood Green POL 2361 2463   2361
18 Wells, Peter K GM White Rose ENG 2354 2408   2354
19 Balaji, Aaravamudhan FM Petts Wood & Orpington ENG 2346 2413   2346
20 Ledger, Andrew J IM Sheffield ENG 2334 2381   2334
21 Kanyamarala, Tarun IM Dublin IRL 2333 2396   2333
22 Yao, Lan WGM none ENG 2325 2303   2325
23 Richardson, John R FM Hendon ENG 2299 2361   2299
24 Lewis, Andrew P FM Manningtree ENG 2272 2355   2272
25 Kalavannan, Koby FM Cambridge Uni ENG 2265 2335   2265
26 Rudd, Jack IM Barnstaple ENG 2243 2324   2243
27 Villiers, Thomas CM none ENG 2229 2274   2229
28 Hobson, Kenneth CM Cowley ENG 2227 2254   2227
29 Toma, Katarzyna WGM Wood Green ENG 2220 2355   2220
30 Kanyamarala, Trisha WIM Dublin IRL 2219 2278   2219
31 Ledger, Dave J FM Hackney ENG 2201 2285   2201
32 Southcott-Moyers, Indy   Stroud ENG 2182 2276   2182
33 Larchikov, Maksym   Hull UKR 2181 2311   2181
34 Pang, Ethan   none ENG 2164 2221   2164
35 Brewer, Callum D NM Brighton & Hove ENG 2161 2242   2161
36 Mitchell, Martin   Poulton SCO 2159 2201   2159
37 Bradbury, Neil H IM none ENG 2153 2245   2153
38 Mannion, Steve R IM Paisley SCO 2146 2269   2146
39 Murawski, Jan CM Oxford City ENG 2134 2236   2134
40 Badacsonyi, Stanley CM Muswell Hill ENG 2132 2316   2132
41 Lentzos, Ioannis   none GRE 2119 2191   2119
42 Banerjee, Supratit CM CCF ENG 2115 2195   2115
43 Saunders, Aron   Downend & Fishponds ENG 2105 2227   2105
44 Pal, Rohan   CCA ENG 2097 2183   2097
45 Subramanian, Anusha WCM none ENG 2050 2165   2050
46 Starley, Robert   Sandwich ENG 2017 2134   2017
47 Verbytski, Oleg   Charlton ENG 2008 2210   2008
48 Atako, Chino C   none ENG 2003 2140   2003
49 Evans, Ruben Nangalia   Linton ENG 1954 2133   1954

Top

Major Open 62 entries
Num Name Club Fedn FIDE Std ECF Std Other TR Bye Req.
1 Angst, Robin   none SUI 2238     2238  
2 Eames, Robert S FM Hackney ENG 2148 2230   2148  
3 Nelson, Jonathan P   Sheffield Nomads ENG 2131 2195   2131 Round 5
4 Stoica, Savas Marin   McGill ENG 2115 2285   2115  
5 Britton, Richard FM Hackney ENG 2112 2230   2112  
6 Chan, Sheng Liang Bernard   South Birmingham MAS 2097 2198   2097  
7 Angst, Oliver   none SUI 2068     2068  
8 Kueh, Audrey WFM none ENG 2058 2121   2058  
9 Liu, Jack   Millfield School ENG 2051 2194   2051  
10 Pert, Max P   Brentwood ENG 2034 2166   2034  
11 Zhu, Pengxiao   Exeter Juniors ENG 2033 2126   2033  
12 Crawford, Owen   Liverpool ENG 2010 1958   2010  
13 Ther, Mate   Newcastle Uni ENG 2001 2208   2001  
14 Adams, Henry   Lewes ENG 2000 2133   2000  
15 Pert, Nina P WCM Brentwood ENG 1966 2101   1966  
16 Usifoh, Kristian C   Hull NGR 1963 1950   1963 Round 7
17 Zhang, Junyi   Kent Juniors ENG 1962 2062   1962  
18 Pick, Freddie   South Bristol ENG   1952   1952  
19 Yu, Rock   Rogue Rooks ENG 1939 2034   1939  
20 Carmichael, Ned   Metropolitan ENG 1924 1919   1924  
21 Izod, Chris   Jesmond ENG 1924 2025   1924  
22 Pelling, Kyle   3Cs ENG 1911 2040   1911  
23 Sasikumar, Srivathsan   Leeds Juniors ENG 1900 1989   1900  
24 Brencher, Paul   York ENG 1899 2003   1899  
25 Wilkinson, Daniel   Braunstone ENG 1889 2041   1889  
26 Welling, Zac   Guildford ENG 1887 1930   1887  
27 Lewis, Christopher D   Newport ENG 1885 1962   1885  
28 Garnett, John S   Billingham Synthonia ENG 1884 1965   1884  
29 McCarthy, Damian M   Culcheth ENG 1880 1966   1880  
30 Patton, Zachary   Paisley SCO 1871     1871  
31 Leung, Hao Ran   none HKG 1867 1885   1867  
32 Rastogi, Nayan Keats   Coulsdon ENG 1863 1977   1863  
33 Storey, Cameron   Brighton & Hove ENG   1863   1863  
34 Sheikh, Anum WCM none ENG 1862 1945   1862 Round 7
35 Lee, Alexandre KM   none ENG 1858 2086   1858  
36 Sefton, Adam   Guildford ENG 1850 1961   1850  
37 Waterfield, Mark B   Kettering ENG 1839 1942   1839  
38 Howorth, Jack   York ENG 1830 1716   1830  
39 Adams, George   Lewes ENG 1829 1846   1829  
40 May, Paul   Boston Spa ENG 1827 1871   1827  
41 Berkley, Stephen W   East Ham ENG 1826 1817   1826  
42 Cowan, Xavier   Ealing ENG 1824 1859   1824  
43 Mize, Dylan   none USA 1824 1909   1824  
44 Watson, Steven L   none ENG 1809 1799   1809  
45 Twisk, Sebastian   Guildford ENG 1802 1945   1802  
46 Rich, Aaron   York Chessnuts ENG 1799 2038   1799  
47 Li, Xiaofan   Hull ENG 1798 1923   1798  
48 Vashisht-Pigem, Raman   none ENG 1798 1908   1798  
49 Watkinson, Colin   Isle of Man IOM 1791 1486   1791  
50 McLean, Rory R   Barnet Knights ENG 1768 1748   1768  
51 Mittal, Aditya   Rogue Rooks ENG 1768 1852   1768  
52 Li, Reya   none ENG 1766 1859   1766  
53 Sui, Yueyue   Magdalen College School ENG 1749 1786   1749  
54 Chantrell, Paul   GLCC ENG 1735 1758   1735 Round 8
55 Robertson, Jim   East Kilbride SCO 1705 1676   1705  
56 van Uytvange, Jonas   none BEL 1685     1685  
57 Jacobs, Simon   Hemel Hempstead ENG 1683 1567   1683  
58 Buffard, Julien   Marmande FRA 1665 1506   1665  
59 Hu, Junyan   Kent Juniors ENG 1617 1710   1617  
60 Pleimling, Luc   Caissa Junglinster LUX 1615 1464   1615  
61 Guarnieri, Federico   none ITA 1572     1572  
62 Ewart, Thomas   none ENG 1535 1448   1535 Round 8

Top

Under 16 7 entries
Num Name Club Fedn FIDE Std ECF Std Other TR
1 Pert, Max P   Brentwood ENG 2034 2166   2034
2 Buckland, Louis   Lewes ENG 1843 2024   1843
3 Mittal, Aditya   Rogue Rooks ENG 1768 1852   1768
4 Dissanayake, Sathsara   Leicester Juniors ENG 1674 1769   1674
5 Thomas, James   Downend & Fishponds ENG 1620 1815   1620
6 Taylor, Zebadiah   Eastbourne ENG   1552   1552
7 Dickson, Koby   York ENG   1531   1531

Top

Under 14 14 entries
Num Name Club Fedn FIDE Std ECF Std Other TR
1 Zhu, Pengxiao   Exeter Juniors ENG 2033 2126   2033
2 Yu, Rock   Rogue Rooks ENG 1939 2034   1939
3 Leung, Hao Ran   none HKG 1867 1885   1867
4 Ding, Yiwen   Desert Penguins ENG 1829 1769   1829
5 Gunarathne, Senith   West Nottingham ENG 1776 1900   1776
6 Catabay, Mae C   Colchester Juniors ENG 1773 1819   1773
7 Freeman, Luke   Crowborough ENG 1750 1817   1750
8 Lee, Yuk Hei   Richmond Juniors ENG 1721 1646   1721
9 Chapman, Luke   Bexhill ENG 1709 1806   1709
10 Ratcliffe, James   Horsham ENG 1675 1620   1675
11 Mouskos, Mia   Barnet Knights ENG 1673 1479   1673
12 Pargan, Hasti   Hull ENG   1556   1556
13 Ding, Yihua   Desert Penguins ENG   1195   1195
14 Ingleby, Michael   HERCA Hull ENG       1112

Top

Under 12 22 entries
Num Name Club Fedn FIDE Std ECF Std Other TR Bye Req.
1 Talab, Rami   Cornwall SYR 2033 2253   2033  
2 Lebedev, Lion   Hendon ENG 1934 2007   1934  
3 Keerthi Kumar, Advait   Watford ENG 1795 1864   1795  
4 Kendall, Arthur   Sussex Juniors ENG 1761 1793   1761  
5 Sui, Yueyue   Magdalen College School ENG 1749 1786   1749  
6 Catabay, Rezin C   Colchester Juniors ENG 1704 1825   1704  
7 Kairat, Alexander   none ENG 1687 1707   1687 Round 7
8 Hazell, Peter   Barnet Knights ENG 1686 1666   1686  
9 Pai, Sidhanth   Sussex Juniors ENG 1648 1762   1648  
10 Ding, Yicheng   Desert Penguins ENG 1624 1441   1624  
11 Singh, Avyanna   Wycombe Abbey School ENG 1615 1432   1615  
12 Fang, Brandon Jun Qiao   Caissa Hong Kong HKG 1599     1599  
13 Gandhi, Preesh   Warks Juniors ENG 1583 1561   1583  
14 Helsby, Matthew   Lewisham ENG   1574   1574  
15 Czarnuch, Dominic   Enfield ENG 1538 1658   1538  
16 Saxena, Samidh   Liverpool ENG 1494 1241   1494  
17 Sarwar, Adam   North Cardiff WLS 1447 1092   1447  
18 Fenton, Frederick   Barnet Juniors ENG 1445 1111   1445  
19 Shan, Raphael   York ENG       1189  
20 Dearing, Alexander   Barnet Knights ENG       1040  
21 Munoz, Fernando   Beverley ENG       1031  
22 Maesepp, Kaiden   Manhattan ENG          

Top

Under 10 15 entries
Num Name Club Fedn FIDE Std ECF Std Other TR
1 Zhang, Junyi   Kent Juniors ENG 1962 2062   1962
2 Pradhan, Ayan   Reading ENG 1718 1765   1718
3 Katukuri, Aarav   Petts Wood & Orpington ENG 1613 1701   1613
4 Keshari, Krish   Reading ENG 1602 1678   1602
5 Zheng, Lucas   North Cardiff WLS 1601 1196   1601
6 Wilde, Grace   Essex Juniors ENG 1598 1584   1598
7 Singh, Adamjeet   Leeds Juniors ENG   1568   1568
8 Ewart, Thomas   none ENG 1535 1448   1535
9 Gunarathne, Miheli   West Nottingham ENG 1480 1279   1480
10 Qin, Charlie   none ENG   1416   1416
11 Bartlett, William   Ashton ENG   1359   1359
12 Xiong, Yichen   Richmond Juniors ENG   1307   1307
13 Gandhi, Krish   Warks Juniors ENG   1113   1113
14 Maitret, Victor   none ENG   1030   1030
15 Ranatunga, Kaemin   none ENG        

Top

Under 8 6 entries
Num Name Club Fedn FIDE Std ECF Std Other TR
1 Hu, Junyan   Kent Juniors ENG 1617 1710   1617
2 Singh, Amandeep   Leeds Juniors ENG   1386   1386
3 Qin, Oscar   none ENG   1351   1351
4 Munoz, Carlos   Beverley ENG       964
5 Sheikh, Amaan   none ENG       604
6 Jerrum, Charles   Camberley Juniors ENG        

Top

Under 16 Rapidplay 10 entries
Num Name Club Fedn FIDE RP ECF RP FIDE Std ECF Std Other TR
1 Badacsonyi, Stanley CM Muswell Hill ENG 2204 2320 2132 2316   2204
2 Liu, Jack   Millfield School ENG 2044 2123 2051 2194   2044
3 Hobson, Kenneth CM Cowley ENG 1983 2146 2227 2254   1983
4 Pert, Nina P WCM Brentwood ENG 1897 2041 1966 2101   1897
5 Pert, Max P   Brentwood ENG 1852 2088 2034 2166   1852
6 Mittal, Aditya   Rogue Rooks ENG 1832 1890 1768 1852   1832
7 Dissanayake, Sathsara   Leicester Juniors ENG 1720 1734 1674 1769   1720
8 Taylor, Zebadiah   Eastbourne ENG   1503   1552   1503
9 Ewart, Samuel   Hammersmith ENG 1470 1019 1507 1288   1470
10 Dickson, Koby   York ENG   1148   1531   1148

Top

Under 14 Rapidplay 17 entries
Num Name Club Fedn FIDE RP ECF RP FIDE Std ECF Std Other TR Bye Req.
1 Yu, Rock   Rogue Rooks ENG 1978 2026 1939 2034   1978  
2 Zhu, Pengxiao   Exeter Juniors ENG 1858 2020 2033 2126   1858  
3 Ding, Yiwen   Desert Penguins ENG 1741 1753 1829 1769   1741  
4 Rastogi, Nayan Keats   Coulsdon ENG 1700 1777 1863 1977   1700 Round 7,8,9
5 Freeman, Luke   Crowborough ENG 1681 1849 1750 1817   1681  
6 Ratcliffe, James   Horsham ENG 1673 1598 1675 1620   1673  
7 Catabay, Mae C   Colchester Juniors ENG 1663 1604 1773 1819   1663  
8 Chapman, Luke   Bexhill ENG 1651 1801 1709 1806   1651  
9 Mouskos, Mia   Barnet Knights ENG 1577 1604 1673 1479   1577  
10 Gunarathne, Senith   West Nottingham ENG 1575 1716 1776 1900   1575  
11 Flanagan, Odin   none BER 1522 1227       1522  
12 Malibiran, Alexis Kristoff   Downend & Fishponds PHI 1522 1569 1423 1662   1522  
13 Ding, Yihua   Desert Penguins ENG 1427 1161   1195   1427  
14 Fisher, Jamie   Beverley ENG   1094       1094  
15 O’Brien-Palmer, James   Beverley ENG   773       773  
16 Botnari, Sofia   Chess Challengers ENG              
17 Laba, Danylo   Liverpool UKR              

Top

Under 12 Rapidplay 35 entries
Num Name Club Fedn FIDE RP ECF RP FIDE Std ECF Std Other TR
1 Keerthi Kumar, Advait   Watford ENG 1917 1931 1795 1864   1917
2 Talab, Rami   Cornwall SYR 1917   2033 2253   1917
3 Kairat, Alexander   none ENG 1870 1920 1687 1707   1870
4 Lebedev, Lion   Hendon ENG 1837 1958 1934 2007   1837
5 Sasikumar, Srivathsan   Leeds Juniors ENG 1820 1944 1900 1989   1820
6 Sui, Yueyue   Magdalen College School ENG 1811 1769 1749 1786   1811
7 Norris, Zack   Wotton Hall ENG 1746 1900 1801 1951   1746
8 Kendall, Arthur   Sussex Juniors ENG 1672 1728 1761 1793   1672
9 Flanagan, Dylan   none BER 1655 1380       1655
10 Bevis, Noah   Magdalen College School ENG 1649 1770 1581 1558   1649
11 Catabay, Rezin C   Colchester Juniors ENG 1646 1734 1704 1825   1646
12 Pai, Sidhanth   Sussex Juniors ENG 1644 1612 1648 1762   1644
13 Fang, Brandon Jun Qiao   Caissa Hong Kong HKG 1638   1599     1638
14 Beattie, Kai   none ENG 1619 1687 1657 1579   1619
15 Dean, Eskander   none ENG 1608 1520 1653 1436   1608
16 Singh, Avyanna   Wycombe Abbey School ENG 1594 1344 1615 1432   1594
17 Gandhi, Preesh   Warks Juniors ENG 1575 1501 1583 1561   1575
18 Ding, Yicheng   Desert Penguins ENG 1557 1403 1624 1441   1557
19 Arrojo-Garcia, Nicolas   Richmond Juniors ENG 1519 1200   1139   1519
20 Helsby, Matthew   Lewisham ENG 1497 1478   1574   1497
21 Saxena, Samidh   Liverpool ENG 1488 1462 1494 1241   1488
22 Sarwar, Adam   North Cardiff WLS 1424 970 1447 1092   1424
23 Eru, Hugo   none ENG 1414 1333       1414
24 van Neerven, Yvon   Leicester Juniors ENG   1305 1511 987   1305
25 Shan, Raphael   York ENG   1189       1189
26 Dearing, Alexander   Barnet Knights ENG   1040       1040
27 Munoz, Fernando   Beverley ENG   1031       1031
28 Eru, Jake   none ENG   927       927
29 Copland, Freddie   Bingley & Keighley ENG   796       796
30 Vinayak, Yogam   Forest Hall ENG   732       732
31 Fernandez, Andreas   Hertfordshire ENG   725   744   725
32 Bhaskaran, Adithya   Chess Challengers ENG            
33 Rajaram, Dilip   Chess Challengers ENG            
34 Stephenson, George   Hull ENG            
35 Tokus, Yavuz   none ENG            

Top

Under 10 Rapidplay 28 entries
Num Name Club Fedn FIDE RP ECF RP FIDE Std ECF Std Other TR Bye Req.
1 Zhang, Junyi   Kent Juniors ENG 1817 1909 1962 2062   1817  
2 Kennedy, Aden   Bicester ENG 1742 1787   1403   1742  
3 Prabhakaran, Anvikkashri   CCA ENG 1620 1361 1646 1458   1620  
4 Chotai, Rishi   none ENG 1567 1464       1567  
5 Katukuri, Aarav   Petts Wood & Orpington ENG 1537 1569 1613 1701   1537  
6 Ewart, Thomas   none ENG 1535 1488 1535 1448   1535 Round 1
7 Xiong, Yichen   Richmond Juniors ENG 1534 1394   1307   1534  
8 Bedford, Rudi   Telepost ENG 1514 1396   1529   1514  
9 Zheng, Lucas   North Cardiff WLS 1502 1379 1601 1196   1502  
10 Gandhi, Krish   Warks Juniors ENG 1480 1247   1113   1480  
11 Pearson, Noah   Bexhill ENG 1473 1126   897   1473  
12 Maitret, Victor   none ENG 1468 1403   1030   1468  
13 Gunarathne, Miheli   West Nottingham ENG 1463 1218 1480 1279   1463  
14 Singh, Adamjeet   Leeds Juniors ENG 1450 1528   1568   1450  
15 Gedge, Joshua   Uxbridge ENG   1357   1220   1357  
16 Pramana, Joey   Gosforth ENG       1350   1350  
17 Qin, Charlie   none ENG   1345   1416   1345  
18 Bartlett, William   Ashton ENG   1328   1359   1328  
19 Sharp, Wolf   Bedford ENG   1306       1306  
20 Jones, Dylan   none ENG   1154       1154  
21 Eru, Lily   none ENG   742       742  
22 Balachander, Neil   Dartford Juniors ENG   732       732  
23 Brusly Bush, Nicholson Ronaldo   Wanstead & Woodford ENG   731       731  
24 Copland, George   Bingley & Keighley ENG   590       590  
25 O’Brien-Palmer, Alex   Beverley ENG   467       467  
26 Fung, Aidan   Camberley Juniors ENG              
27 Ranatunga, Kaemin   none ENG              
28 Thompson, Joey   Forest Hall ENG              

Top

Under 8 Rapidplay 14 entries
Num Name Club Fedn FIDE RP ECF RP FIDE Std ECF Std Other TR
1 Hu, Junyan   Kent Juniors ENG 1707 1682 1617 1710   1707
2 Singh, Amandeep   Leeds Juniors ENG 1546 1357   1386   1546
3 Qin, Oscar   none ENG 1493 1479   1351   1493
4 Patro, Ritwika   Sutton High School ENG 1410 782       1410
5 Oudet, Charlotte   Hammersmith ENG   1058       1058
6 Stamolampros, Raphael   none ENG   1018       1018
7 Munoz, Carlos   Beverley ENG   964       964
8 Gritsenko, Mark   Barnet Knights ENG   801       801
9 Toptikov, Hryhorii   none ENG   755       755
10 Sheikh, Amaan   none ENG   604       604
11 Arora, Reyansh   none ENG            
12 Bors, Boglarka Rebecca   East Grinstead Bookshop ENG            
13 Gritsenko, Eva   Barnet Knights ENG            
14 Jerrum, Charles   Camberley Juniors ENG            

Top

Under 16 Blitz 10 entries
Num Name Club Fedn FIDE Blitz ECF Blitz FIDE RP ECF RP Other TR
1 Badacsonyi, Stanley CM Muswell Hill ENG 2306 2255 2204 2320   2306
2 Southcott-Moyers, Indy   Stroud ENG 2096 2136 2025 2141   2096
3 Hobson, Kenneth CM Cowley ENG 1972 1979 1983 2146   1972
4 Pert, Max P   Brentwood ENG 1923 1973 1852 2088   1923
5 Liu, Jack   Millfield School ENG 1897 1858 2044 2123   1897
6 Pert, Nina P WCM Brentwood ENG 1836 1791 1897 2041   1836
7 Dissanayake, Sathsara   Leicester Juniors ENG     1720 1734   1720
8 Taylor, Zebadiah   Eastbourne ENG       1503   1503
9 Ewart, Samuel   Hammersmith ENG 1414 1188 1470 1019   1414
10 Dickson, Koby   York ENG       1148   1148

Top

Under 14 Blitz 14 entries
Num Name Club Fedn FIDE Blitz ECF Blitz FIDE RP ECF RP Other TR
1 Zhu, Pengxiao   Exeter Juniors ENG 1944 1933 1858 2020   1944
2 Yu, Rock   Rogue Rooks ENG 1897 1825 1978 2026   1897
3 Mittal, Aditya   Rogue Rooks ENG 1825 1776 1832 1890   1825
4 Catabay, Mae C   Colchester Juniors ENG 1709 1744 1663 1604   1709
5 Freeman, Luke   Crowborough ENG 1683 1609 1681 1849   1683
6 Rastogi, Nayan Keats   Coulsdon ENG 1665 1525 1700 1777   1665
7 Chapman, Luke   Bexhill ENG     1651 1801   1651
8 Ding, Yiwen   Desert Penguins ENG 1624   1741 1753   1624
9 Gunarathne, Senith   West Nottingham ENG     1575 1716   1575
10 Malibiran, Alexis Kristoff   Downend & Fishponds PHI 1448 1452 1522 1569   1448
11 Ding, Yihua   Desert Penguins ENG     1427 1161   1427
12 Ingleby, Michael   HERCA Hull ENG       1112   1112
13 Ratcliffe, James   Horsham ENG   1069 1673 1598   1069
14 Laba, Danylo   Liverpool UKR            

Top

Under 12 Blitz 28 entries
Num Name Club Fedn FIDE Blitz ECF Blitz FIDE RP ECF RP Other TR
1 Talab, Rami   Cornwall SYR 1917   1917     1917
2 Keerthi Kumar, Advait   Watford ENG 1842 1843 1917 1931   1842
3 Kendall, Arthur   Sussex Juniors ENG 1842 1679 1672 1728   1842
4 Norris, Zack   Wotton Hall ENG 1755 1721 1746 1900   1755
5 Fang, Brandon Jun Qiao   Caissa Hong Kong HKG 1750   1638     1750
6 Hill, Callum   NW London ENG 1697   1606 1604   1697
7 Sasikumar, Srivathsan   Leeds Juniors ENG 1696 1467 1820 1944   1696
8 Kairat, Alexander   none ENG 1693 1598 1870 1920   1693
9 Pai, Sidhanth   Sussex Juniors ENG 1651 1391 1644 1612   1651
10 Bevis, Noah   Magdalen College School ENG     1649 1770   1649
11 Catabay, Rezin C   Colchester Juniors ENG 1636 1433 1646 1734   1636
12 Pitel, Benedikt   Hull ENG 1624   1640 1624   1624
13 Beattie, Kai   none ENG     1619 1687   1619
14 Singh, Avyanna   Wycombe Abbey School ENG     1594 1344   1594
15 Sui, Yueyue   Magdalen College School ENG 1590 1367 1811 1769   1590
16 Shiva, Shrishti   none ENG     1571 1435   1571
17 Ding, Yicheng   Desert Penguins ENG     1557 1403   1557
18 Arrojo-Garcia, Nicolas   Richmond Juniors ENG     1519 1200   1519
19 Helsby, Matthew   Lewisham ENG     1497 1478   1497
20 Sarwar, Adam   North Cardiff WLS 1430   1424 970   1430
21 Gandhi, Preesh   Warks Juniors ENG   1426 1575 1501   1426
22 Eru, Hugo   none ENG     1414 1333   1414
23 van Neerven, Yvon   Leicester Juniors ENG       1305   1305
24 Dearing, Alexander   Barnet Knights ENG       1040   1040
25 Munoz, Fernando   Beverley ENG       1031   1031
26 Eru, Jake   none ENG       927   927
27 Copland, Freddie   Bingley & Keighley ENG       796   796
28 Rajaram, Dilip   Chess Challengers ENG            

Top

Under 10 Blitz 26 entries
Num Name Club Fedn FIDE Blitz ECF Blitz FIDE RP ECF RP Other TR
1 Zhang, Junyi   Kent Juniors ENG     1817 1909   1817
2 Chotai, Rishi   none ENG 1772 1607 1567 1464   1772
3 Kennedy, Aden   Bicester ENG 1717 1431 1742 1787   1717
4 Singh, Adamjeet   Leeds Juniors ENG 1678 1368 1450 1528   1678
5 Pradhan, Ayan   Reading ENG 1672 1341 1690 1679   1672
6 Xiong, Yichen   Richmond Juniors ENG 1655 1218 1534 1394   1655
7 Prabhakaran, Anvikkashri   CCA ENG     1620 1361   1620
8 Kryshtafor, Maksym   Ukraine UKR 1617 1523 1655 1875   1617
9 Keshari, Krish   Reading ENG 1600 1420 1678 1735   1600
10 Pitel, Dominik   Hull ENG     1569 1436   1569
11 Ewart, Thomas   none ENG 1555 1548 1535 1488   1555
12 Gedge, Joshua   Uxbridge ENG 1541     1357   1541
13 Katukuri, Aarav   Petts Wood & Orpington ENG     1537 1569   1537
14 Popov, Constantine   North Cardiff WLS 1527     943   1527
15 Bedford, Rudi   Telepost ENG 1518 1249 1514 1396   1518
16 Zheng, Lucas   North Cardiff WLS 1499 1233 1502 1379   1499
17 Pearson, Noah   Bexhill ENG     1473 1126   1473
18 Gunarathne, Miheli   West Nottingham ENG     1463 1218   1463
19 Pramana, Joey   Gosforth ENG           1350
20 Qin, Charlie   none ENG       1345   1345
21 Gandhi, Krish   Warks Juniors ENG   1316 1480 1247   1316
22 Jones, Dylan   none ENG       1154   1154
23 Eru, Lily   none ENG       742   742
24 Copland, George   Bingley & Keighley ENG       590   590
25 Ranatunga, Kaemin   none ENG            
26 Thompson, Joey   Forest Hall ENG            

Top

Under 8 Blitz 10 entries
Num Name Club Fedn FIDE Blitz ECF Blitz FIDE RP ECF RP Other TR
1 Hu, Junyan   Kent Juniors ENG     1707 1682   1707
2 Singh, Amandeep   Leeds Juniors ENG     1546 1357   1546
3 Qin, Oscar   none ENG     1493 1479   1493
4 Oudet, Charlotte   Hammersmith ENG 1407 1099   1058   1407
5 Stamolampros, Raphael   none ENG       1018   1018
6 Munoz, Carlos   Beverley ENG       964   964
7 Gritsenko, Mark   Barnet Knights ENG       801   801
8 Toptikov, Hryhorii   none ENG       755   755
9 Sheikh, Amaan   none ENG       604   604
10 Jerrum, Charles   Camberley Juniors ENG            

Top

Over 50 29 entries
Num Name Club Fedn FIDE Std ECF Std Other TR
1 Arkell, Keith C GM Cheddleton ENG 2375 2439   2375
2 Dishman, Stephen FM Bonnevoie ENG 2308 2263   2308
3 Okike, David C CM Kings Head NGR 2157 2251   2157
4 Townsend, M Paul   York ENG 2147 2198   2147
5 McMichael, Richard J FM Kings Head ENG 2132 2204   2132
6 Crocker, Philip J NM none ENG 2122 2173   2122
7 Cook, Phil   Hebden Bridge ENG   2119   2119
8 Fenton, Mick   Durham ENG   2117   2117
9 Zeidler, Sven P FM North West Eagles WLS 2116 2197   2116
10 Dougherty, Michael FM none CAN 2112 2194   2112
11 Henderson, David   Tynemouth ENG 2057 2090   2057
12 Brett, Andrew R   none ENG 2052 2118   2052
13 Burrows, Martin P   Wigston ENG 2019 2123   2019
14 Ledger, Stephen C   Bedford ENG 2012 2151   2012
15 Hasson, Peter   Farnham ENG 1987 2122   1987
16 Brown, Alan M   none ENG 1974 2019   1974
17 Giulian, Rosemary A   Giffnock SCO 1935     1935
18 Baer, Bruce L   Kenilworth ENG 1930 2056   1930
19 Grillage, Andrew   Maddocks ENG 1930 1994   1930
20 Vleeshhouwer, Douglas   Beverley ENG 1928 1966   1928
21 Keely, Leo A   Honley ENG 1923 1928   1923
22 Wheeler, James M   Hastings & St Leonards ENG 1881 1855   1881
23 Turner, Tim M   Ye Olde Starre Inne ENG 1860 1932   1860
24 Wheeler, Tim   Gerrards Cross ENG 1825 1841   1825
25 Faulkner, Martin J   Coulsdon ENG 1816 1879   1816
26 Morrison, Munroe L   Maddocks ENG 1799 1696   1799
27 Strugar, Ioan   Rushden ROU 1664 1640   1664
28 Lynch, Chris   none ENG   1575   1575
29 Dickson, Diane   York ENG        

Top

Over 65 41 entries
Num Name Club Fedn FIDE Std ECF Std Other TR
1 Chapman, Terry PD FM Barbican 4NCL ENG 2287 2253   2287
2 Norman, Kenneth I CM none ENG 2108 2114   2108
3 Clark, Robert G   Wrexham ENG 2076 2038   2076
4 Jackson, Oliver A FM none ENG 2075 2149   2075
5 Giulian, Philip M FM Giffnock SCO 2070     2070
6 Moore, Gerald   Broadland ENG 2066 2134   2066
7 James, Geoffrey H CM Brighton & Hove ENG 2059 2037   2059
8 Burnett, Jim   Mansfield ENG 2048 2114   2048
9 Hewson, Brian WR   none ENG 2042 2097   2042
10 Smith, Andrew P FM Bourne End IRL 2037 2215   2037
11 Wager, John D   Maidenhead ENG 2035 2054   2035
12 Binks, Michael E   Bridgend WLS 2003 1958   2003
13 Jackson, Sheila WGM none ENG 1988 2086   1988
14 Dilleigh, Stephen P   Horfield & Redland ENG 1985 2030   1985
15 Hughes, Roy   none ENG 1980 2039   1980
16 Pickersgill, Adrian O   Hastings ENG 1974 1882   1974
17 Kelly, Ian G   none ENG 1973 1843   1973
18 Punnett, Alan K   Guildford ENG 1968 2027   1968
19 Bray, Dave J   Braunstone ENG 1966 2013   1966
20 Hodge, Steve R   York ENG 1962 2031   1962
21 Spanton, Tim R   Battersea ENG 1942 1927   1942
22 Phillips, Owen S   Braille CA ENG 1938 1955   1938
23 Habershon, Paul F   Bedford ENG 1936 1974   1936
24 Bellers, Chris JV   none ENG 1933 1941   1933
25 Hawkins, James N   Liverpool ENG 1931 1846   1931
26 de Coverly, Roger D   Bourne End ENG 1923 1986   1923
27 Myall, Ivan J   Chelmsford ENG 1923 1953   1923
28 Vickery, Jim E   Alwoodley ENG 1923 1839   1923
29 Matthews, Gabriel   Dundalk IRL 1917 1874   1917
30 Fryer, David W   Crowborough ENG 1916 1976   1916
31 Collinson, Mark I   Hull ENG 1899 1948   1899
32 Ramage, Colin R   Barking ENG 1884 1948   1884
33 Phillips, William   Abergavenny WLS 1879 1846   1879
34 Dennis, Nigel W   Maidenhead ENG 1865 1718   1865
35 Pugh, Glyn D   Maddocks ENG 1856 1876   1856
36 Tidmarsh, David A   Tunbridge Wells ENG 1839 1641   1839
37 Stevens, Brian   Scarborough ENG   1812   1812
38 Hall, Alan A   none ENG 1801 1712   1801
39 Sheppard, Derek A   Beverley ENG 1785 1681   1785
40 Kenning, Paul H   Braintree ENG 1776 1802   1776
41 Walkowiak, Adam   Wandering Dragons SCO 1744 1622   1744

Top

Weekend Open Atkins 16 entries
Num Name Club Fedn FIDE Std ECF Std Other TR Bye Req.
1 Rabbitte, Liam F   Swinton & Worsley ENG 2055 2031   2055  
2 Hopkins, Kit W   Ulverston ENG 2000 2006   2000  
3 Coates, David H   Lincoln ENG 1990 2022   1990 Round 1
4 Maton, Emily   St Albans ENG 1970 2016   1970  
5 Zhang, Junyi   Kent Juniors ENG 1962 2062   1962  
6 Dunne, Thomas Junior   Ballinasloe IRL 1956 1816   1956  
7 Smith, Simon   none ENG 1954 2019   1954  
8 de Coverly, Roger D   Bourne End ENG 1923 1986   1923  
9 Foster, Timothy   Guildford ENG 1907 2003   1907  
10 Pilley, Jack   Syston ENG 1877 2106   1877  
11 Rastogi, Nayan Keats   Coulsdon ENG 1863 1977   1863 Round 3,5
12 Latypova, Olga L   Chelmsford ENG 1827 1868   1827  
13 Sharma, Josh   Maidenhead ENG 1818 1903   1818  
14 Pradhan, Abhishek   Reading IND 1811 1917   1811  
15 Pradhan, Ayan   Reading ENG 1718 1765   1718  
16 Hu, Junyan   Kent Juniors ENG 1617 1710   1617  

Top

Weekend U2000 Penrose 24 entries
Num Name Club Fedn FIDE Std ECF Std Other TR Bye Req.
1 Siu, Kam Wa   Woodseats HKG 1903 1917   1903  
2 Graff, Ben   Kenilworth ENG 1849 1787   1849  
3 Dean, Robert A   Saltaire ENG 1821 1814   1821  
4 Webb, Nicholas   Darlington IRL 1812 1885   1812  
5 Llewellyn, Julian D   London N10 ENG 1804 1880   1804  
6 Gartside, Carl   Macclesfield ENG 1803 1852   1803  
7 Singh, Amrik J   Warley Quinborne ENG 1801 1954   1801  
8 Dos Santos Silva, Bruno Alexandre   South Birmingham ENG 1792 1840   1792 Round 1
9 Bowman, Richard L   Bingley & Keighley ENG 1786 1759   1786 Round 1
10 Matthew, Ian G   none ENG 1785 1678   1785  
11 Leigh, Dominic   Darlington ENG 1777 1781   1777  
12 Crow, Stephen   St Andrews ENG 1776 1888   1776  
13 Coward, Neil   none ENG 1766 1753   1766  
14 Perkins, Chris   North Norfolk ENG   1755   1755  
15 Shanahan, Russell   Chelmsford ENG 1750 1626   1750  
16 O Hanlon, Joseph   Dundalk IRL 1731     1731  
17 Latypov, Egor L   Chelmsford ENG 1730 1776   1730  
18 O’Gorman, Brendan   DHSS ENG 1722 1757   1722  
19 Nilim, Armaan   NW London ENG 1707 1748   1707  
20 Keen, Maya   Epsom ENG 1680 1626   1680  
21 Sengupta, Sohana   SPTW ENG 1609 1531   1609  
22 Keshari, Krish   Reading ENG 1602 1678   1602 Round 4
23 Hill, Callum   NW London ENG 1547 1487   1547  
24 Horwood, Alexander   Middlesex ENG 1496 1448   1496  

Top

Weekend U1750 Soanes 37 entries
Num Name Club Fedn FIDE Std ECF Std Other TR Bye Req.
1 Schmerwitz, Reinhard   Schachuzipus Cologne GER 1792 1726   1726  
2 Walker, Elmira   Downend & Fishponds ENG 1797 1725   1725  
3 Stothard, David   Hull ENG 1741 1716   1716  
4 Williams, Ray   Chester ENG 1769 1691   1691  
5 Grasham, John   Boston Spa ENG   1676   1676  
6 Blackburn, Jon EW   Alsager ENG 1827 1674   1674 Round 1
7 Jafri, Yawar I   Reading ENG   1665   1665  
8 Horlock, Peter J   Godalming ENG 1750 1662   1662  
9 Malibiran, Alexis Kristoff   Downend & Fishponds PHI 1423 1662   1662 Round 2
10 Pearce, Neville R   Ye Olde Starre Inne ENG 1728 1655   1655  
11 Allen, Michael EI   Newcastle Uni ENG 1578 1648   1648  
12 White, Nicholas E   Wycombe and Hazlemere ENG 1754 1648   1648  
13 Fraser, Roland   Phones SCO   1639   1639 Round 1
14 Walkowiak, Adam   Wandering Dragons SCO 1744 1622   1622  
15 Oliver, Bruce R   Beverley ENG 1720 1617   1617 Round 1
16 Williams, Stephen   Cwmbran WLS 1686 1601   1601  
17 Daly, Grant   Downend & Fishponds ENG 1653 1599   1599  
18 Flint, James   Newcastle Uni ENG   1598   1598  
19 Keshari, Rohit   Reading ENG 1647 1592   1592 Round 4
20 Egan, William J   none ENG 1723 1588   1588 Round 1
21 McCormick, Graeme S   Belfast South IRL 1745 1818 1586 1586  
22 Al Haidar, Hussam   Hull ENG 1763 1583   1583  
23 Woodhouse, Byron   Newcastle Uni ENG   1577   1577  
24 Singhal, Saket   Mutual ENG 1720 1576   1576  
25 Wood, Philip A   HERCA Hull ENG   1563   1563  
26 Taylor, Stephen A   St Albans ENG   1562   1562  
27 Blackburn, Sandra G   Alsager WLS 1615 1561   1561 Round 1
28 Gandhi, Preesh   Warks Juniors ENG 1583 1561   1561  
29 Spencer, Steve A   Rose Forgrove ENG   1560   1560  
30 Robinson, Craig   Spalding ENG   1557   1557  
31 Miller, Jonathan   3Cs ENG   1553   1553  
32 Black, Ewan   Hull ENG 1691 1548   1548  
33 Shiva, Shrishti   none ENG 1616 1523   1523  
34 Sharp, Stuart   Hull ENG   1519   1519  
35 Boztas, Lana   Coulsdon ENG 1620 1517   1517  
36 Eagle, Joe   none ENG   1513   1513  
37 Sharma, Lalit Vidyadhar Nandyala   Leamington ENG 1554 1413   1413  

Top

Weekend U1500 Yates 15 entries
Num Name Club Fedn FIDE Std ECF Std Other TR
1 Kulkarni, Harshal   Poole IND   1480   1480
2 Johnson, Stanley   South Shields ENG 1612 1453   1453
3 Roe, Philip   Scarborough ENG   1438   1438
4 Handa, Anant   Greater Manchester ENG   1362   1362
5 Clare, Philip   Stockport ENG 1587 1358   1358
6 Kelly, Martin   Belfast South IRL 1626 1352   1352
7 Walsh, Shaun   Downend & Fishponds ENG 1407 1332   1332
8 Ewart, Samuel   Hammersmith ENG 1507 1288   1288
9 Braithwaite, Paul   Coulsdon ENG 1475 1230   1230
10 Glasbey, Billy   Wotton Hall ENG   1217   1217
11 Jafri, Zain   Reading ENG   1169   1169
12 Gartside, Jenny   Macclesfield ENG   1145   1145
13 Smith, Mark J   Edinburgh SCO 1613   1079 1079
14 Shoulders, Andrew M   Coulsdon ENG   835   835
15 Simmonds, Lee   none ENG        

Top

Weekday Morning Congress Open 18 entries
Num Name Club Fedn FIDE Std ECF Std Other TR Bye Req.
1 Ther, Mate   Newcastle Uni ENG 2001 2208   2001  
2 Adams, Henry   Lewes ENG 2000 2133   2000  
3 Coates, David H   Lincoln ENG 1990 2022   1990  
4 Pick, Freddie   South Bristol ENG   1952   1952  
5 Weersing, Abigail R WFM Linton ENG 1925 2102   1925 Round 6
6 Brencher, Paul   York ENG 1899 2003   1899  
7 Patton, Zachary   Paisley SCO 1871     1871  
8 Sheikh, Anum WCM none ENG 1862 1945   1862 Round 5
9 Lee, Alexandre KM   none ENG 1858 2086   1858  
10 Skielnik, Joseph J   Battersea ENG 1833 1915   1833  
11 Davis, Timothy J   Farnham ENG 1828 1992   1828  
12 Latypova, Olga L   Chelmsford ENG 1827 1868   1827  
13 Berkley, Stephen W   East Ham ENG 1826 1817   1826  
14 Mize, Dylan   none USA 1824 1909   1824  
15 Sharma, Josh   Maidenhead ENG 1818 1903   1818  
16 Faulkner, Martin J   Coulsdon ENG 1816 1879   1816  
17 Li, Reya   none ENG 1766 1859   1766  
18 Latypov, Egor L   Chelmsford ENG 1730 1776   1730  

Top

Weekday Morning Congress U1900 33 entries
Num Name Club Fedn FIDE Std ECF Std Other TR Bye Req.
1 Ramage, Colin R   Barking ENG 1884 1948   1884  
2 Staniland, Philip   Wanstead ENG 1847 1906   1847  
3 Jacob, Sydney J   Lewisham ENG 1842 1878   1842  
4 May, Paul   Boston Spa ENG 1827 1871   1827  
5 Dean, Robert A   Saltaire ENG 1821 1814   1821  
6 Webb, Nicholas   Darlington IRL 1812 1885   1812  
7 O’Hanlon, Pat   Dundalk IRL 1809 1792   1809  
8 Gartside, Carl   Macclesfield ENG 1803 1852   1803  
9 Virgin, Jack   Stockport ENG 1798 1809   1798  
10 Schmerwitz, Reinhard   Schachuzipus Cologne GER 1792 1726   1792  
11 Murrell, Mark R A   Wanstead & Woodford ENG 1789 1869   1789  
12 Leigh, Dominic   Darlington ENG 1777 1781   1777  
13 Kenning, Paul H   Braintree ENG 1776 1802   1776  
14 Westcott, Dale   Castell Nedd WLS 1769 1728   1769 Round 6
15 Coward, Neil   none ENG 1766 1753   1766  
16 Farrar, Gordon   Belgrave ENG 1766 1783   1766  
17 Collicott, Peter J   Saxmundham ENG 1763 1713   1763  
18 Judd, Ian P   Chichester ENG 1755 1763   1755  
19 Perkins, Chris   North Norfolk ENG   1755   1755  
20 White, Nicholas E   Wycombe and Hazlemere ENG 1754 1648   1754  
21 Horlock, Peter J   Godalming ENG 1750 1662   1750  
22 Shanahan, Russell   Chelmsford ENG 1750 1626   1750  
23 O Hanlon, Joseph   Dundalk IRL 1731     1731  
24 O’Gorman, Brendan   DHSS ENG 1722 1757   1722  
25 Willoughby, Andrew P   Brentwood ENG 1714 1759   1714  
26 Strugar, Ioan   Rushden ROU 1664 1640   1664  
27 Willoughby, Christopher   Brentwood ENG 1629 1859   1629  
28 Gunasekera, Asanga   none ENG 1612 1485   1612  
29 Morris, Nigel W   Leamington ENG 1611 1536   1611  
30 Sengupta, Sohana   SPTW ENG 1609 1531   1609  
31 Flint, James   Newcastle Uni ENG   1598   1598  
32 Binu, Nathan   Fleet & Farnborough ENG 1597 1677   1597  
33 Horwood, Alexander   Middlesex ENG 1496 1448   1496  

Top

Weekday Morning Congress U1600 14 entries
Num Name Club Fedn FIDE Std ECF Std Other TR Bye Req.
1 Weersing, Nathan   Linton ENG 1661 1586   1586 Round 6
2 Singhal, Saket   Mutual ENG 1720 1576   1576  
3 Spencer, Steve A   Rose Forgrove ENG   1560   1560  
4 Briggs, Irina   Leam Lane ENG 1551 1551   1551  
5 Boztas, Lana   Coulsdon ENG 1620 1517   1517  
6 Eagle, Joe   none ENG   1513   1513 Round 1
7 Tunnacliffe, Alan   none ENG   1504   1504  
8 Jestico, John V   Wanstead ENG 1560 1473   1473  
9 Lightfoot, David   Isle of Wight ENG 1437 1334   1334 Round 1
10 Ewart, Samuel   Hammersmith ENG 1507 1288   1288  
11 Gartside, Jenny   Macclesfield ENG   1145   1145  
12 Smith, Mark J   Edinburgh SCO 1613   1079 1079  
13 Li, Emmanuelle   none ENG   975   975  
14 Fotheringham, Ben   none ENG          

Top

Weekday Afternoon Congress U2050 27 entries
Num Name Club Fedn FIDE Std ECF Std Other TR Bye Req.
1 Coates, David H   Lincoln ENG 1990 2022   1990  
2 Wilson, Kevin J   Darlington ENG 1894 1950   1894  
3 Ding, Yiwen   Desert Penguins ENG 1829 1769   1829  
4 Davis, Timothy J   Farnham ENG 1828 1992   1828  
5 Latypova, Olga L   Chelmsford ENG 1827 1868   1827  
6 Sharma, Josh   Maidenhead ENG 1818 1903   1818  
7 Webb, Nicholas   Darlington IRL 1812 1885   1812  
8 O’Hanlon, Pat   Dundalk IRL 1809 1792   1809  
9 Gartside, Carl   Macclesfield ENG 1803 1852   1803  
10 Virgin, Jack   Stockport ENG 1798 1809   1798  
11 Keerthi Kumar, Advait   Watford ENG 1795 1864   1795  
12 Leigh, Dominic   Darlington ENG 1777 1781   1777  
13 Hesler, Bryan   Hull ENG   1771   1771  
14 Westcott, Dale   Castell Nedd WLS 1769 1728   1769 Round 6
15 Coward, Neil   none ENG 1766 1753   1766  
16 Perkins, Chris   North Norfolk ENG   1755   1755  
17 Freeman, Luke   Crowborough ENG 1750 1817   1750  
18 O Hanlon, Joseph   Dundalk IRL 1731     1731  
19 Pradhan, Ayan   Reading ENG 1718 1765   1718  
20 Catabay, Rezin C   Colchester Juniors ENG 1704 1825   1704  
21 Kairat, Alexander   none ENG 1687 1707   1687 Round 5,6
22 Thomas, James   Downend & Fishponds ENG 1620 1815   1620  
23 Katukuri, Aarav   Petts Wood & Orpington ENG 1613 1701   1613  
24 Sengupta, Sohana   SPTW ENG 1609 1531   1609  
25 Helsby, David C   Lewisham ENG 1606 1713   1606  
26 Binu, Nathan   Fleet & Farnborough ENG 1597 1677   1597  
27 Horwood, Alexander   Middlesex ENG 1496 1448   1496  

Top

Weekday Afternoon Congress U1750 25 entries
Num Name Club Fedn FIDE Std ECF Std Other TR Bye Req.
1 Walker, Elmira   Downend & Fishponds ENG 1797 1725   1725  
2 Barnett, Elliott   Atherton ENG   1695   1695  
3 Horlock, Peter J   Godalming ENG 1750 1662   1662  
4 Czarnuch, Dominic   Enfield ENG 1538 1658   1658  
5 Grice, Alec   Beverley ENG 1741 1653   1653  
6 Lee, Yuk Hei   Richmond Juniors ENG 1721 1646   1646  
7 Oliver, Bruce R   Beverley ENG 1720 1617   1617  
8 Daly, Grant   Downend & Fishponds ENG 1653 1599   1599  
9 Flint, James   Newcastle Uni ENG   1598   1598  
10 McCormick, Graeme S   Belfast South IRL 1745 1818 1586 1586  
11 Robinson, Nette   none ENG 1578     1578  
12 Helsby, Matthew   Lewisham ENG   1574   1574  
13 Gandhi, Preesh   Warks Juniors ENG 1583 1561   1561  
14 Spencer, Steve A   Rose Forgrove ENG   1560   1560  
15 Black, Ewan   Hull ENG 1691 1548   1548  
16 Morris, Nigel W   Leamington ENG 1611 1536   1536  
17 Farrow, Ian   none ENG 1605 1514   1514  
18 Eagle, Joe   none ENG   1513   1513 Round 1
19 Gunasekera, Asanga   none ENG 1612 1485   1485  
20 Carpenter, David J   Sutton Coldfield ENG 1631 1479   1479  
21 Jestico, John V   Wanstead ENG 1560 1473   1473  
22 Ding, Yicheng   Desert Penguins ENG 1624 1441   1441  
23 Singh, Avyanna   Wycombe Abbey School ENG 1615 1432   1432  
24 Qin, Charlie   none ENG   1416   1416  
25 Qin, Oscar   none ENG   1351   1351  

Top

Weekday Afternoon Congress U1450 15 entries
Num Name Club Fedn FIDE Std ECF Std Other TR
1 Robinson, Mark   Hull ENG   1424   1424
2 Kelly, Martin   Belfast South IRL 1626 1352   1352
3 Lightfoot, David   Isle of Wight ENG 1437 1334   1334
4 Walsh, Shaun   Downend & Fishponds ENG 1407 1332   1332
5 Eddershaw, John HT   none ENG   1289   1289
6 Ewart, Samuel   Hammersmith ENG 1507 1288   1288
7 Saxena, Samidh   Liverpool ENG 1494 1241   1241
8 Ding, Yihua   Desert Penguins ENG   1195   1195
9 Gartside, Jenny   Macclesfield ENG   1145   1145
10 Gandhi, Krish   Warks Juniors ENG   1113   1113
11 Sarwar, Adam   North Cardiff WLS 1447 1092   1092
12 Smith, Mark J   Edinburgh SCO 1613   1079 1079
13 Li, Emmanuelle   none ENG   975   975
14 Fotheringham, Ben   none ENG        
15 Knotter, Melanie   none BEL        

Top

Tuesday 30/7 Blitz Open 35 entries
Num Name Club Fedn FIDE Blitz ECF Blitz FIDE RP ECF RP Other TR
1 Badacsonyi, Stanley CM Muswell Hill ENG 2306 2255 2204 2320   2306
2 Coates, David H   Lincoln ENG       2164   2164
3 Banerjee, Supratit CM CCF ENG 2162 2122 2015 2169   2162
4 Crawford, Owen   Liverpool ENG 2043 2040 1904 1903   2043
5 Ther, Mate   Newcastle Uni ENG 1999 1974 1912     1999
6 Clark, Robert G   Wrexham ENG 1998   1995 1953   1998
7 Zhu, Pengxiao   Exeter Juniors ENG 1944 1933 1858 2020   1944
8 Murawski, Jan CM Oxford City ENG 1936 1898 1776 1909   1936
9 Pert, Max P   Brentwood ENG 1923 1973 1852 2088   1923
10 Carmichael, Ned   Metropolitan ENG 1907 1671 1863 1766   1907
11 Yu, Rock   Rogue Rooks ENG 1897 1825 1978 2026   1897
12 Wilson, Kevin J   Darlington ENG           1894
13 Vashisht-Pigem, Raman   none ENG 1878 1847 2036 2054   1878
14 Virgin, Jack   Stockport ENG 1871 1639 1822 1763   1871
15 Lewis, Christopher D   Newport ENG 1846 1709 1783 1810   1846
16 Pert, Nina P WCM Brentwood ENG 1836 1791 1897 2041   1836
17 Weersing, Abigail R WFM Linton ENG 1830   1821 1886   1830
18 Buckland, Louis   Lewes ENG 1825 1711 1726 1778   1825
19 Mittal, Aditya   Rogue Rooks ENG 1825 1776 1832 1890   1825
20 Li, Xiaofan   Hull ENG 1820 1708 1806 1817   1820
21 Bowman, Richard L   Bingley & Keighley ENG 1816   1844 1834   1816
22 Cowan, Xavier   Ealing ENG 1799 1650 1746 1759   1799
23 Judd, Ian P   Chichester ENG 1790 1633 1659     1790
24 Costello, Patrick JM   none WLS 1789         1789
25 Crow, Stephen   St Andrews ENG     1771 1856   1771
26 Watson, Steven L   none ENG 1749   1749 1749   1749
27 Chantrell, Paul   GLCC ENG 1729 1631 1729 1741   1729
28 Hazell, Peter   Barnet Knights ENG     1693 1651   1693
29 Kairat, Alexander   none ENG 1693 1598 1870 1920   1693
30 Rastogi, Nayan Keats   Coulsdon ENG 1665 1525 1700 1777   1665
31 Weersing, Nathan   Linton ENG           1661
32 McLean, Rory R   Barnet Knights ENG 1651 1663 1683 1628   1651
33 Boztas, Lana   Coulsdon ENG 1643 1464 1612 1445   1643
34 Sharma, Lalit Vidyadhar Nandyala   Leamington ENG           1554
35 Palmer, Max   none ENG            

Top

Tuesday 30/7 Blitz U1600 7 entries
Num Name Club Fedn FIDE Blitz ECF Blitz FIDE RP ECF RP Other TR
1 Strugar, Ioan   Rushden ROU     1580 1428   1580
2 Ewart, Thomas   none ENG 1555 1548 1535 1488   1555
3 Qin, Oscar   none ENG     1493 1479   1493
4 Saxena, Samidh   Liverpool ENG     1488 1462   1488
5 Ewart, Samuel   Hammersmith ENG 1414 1188 1470 1019   1414
6 Qin, Charlie   none ENG       1345   1345
7 Mortada, Moustafa   Hull ENG            

Top

Thursday 01/08 Blitz Open 32 entries
Num Name Club Fedn FIDE Blitz ECF Blitz FIDE RP ECF RP Other TR
1 Badacsonyi, Stanley CM Muswell Hill ENG 2306 2255 2204 2320   2306
2 Okike, David C CM Kings Head NGR 2232   2175 2171   2232
3 Banerjee, Supratit CM CCF ENG 2162 2122 2015 2169   2162
4 Crawford, Owen   Liverpool ENG 2043 2040 1904 1903   2043
5 Starley, Robert   Sandwich ENG 2024 1950 1970 2141   2024
6 Clark, Robert G   Wrexham ENG 1998   1995 1953   1998
7 Zhu, Pengxiao   Exeter Juniors ENG 1944 1933 1858 2020   1944
8 Murawski, Jan CM Oxford City ENG 1936 1898 1776 1909   1936
9 Pert, Max P   Brentwood ENG 1923 1973 1852 2088   1923
10 Hazlehurst, Cory S   South Birmingham ENG 1922   1906 2043   1922
11 Yu, Rock   Rogue Rooks ENG 1897 1825 1978 2026   1897
12 Wilson, Kevin J   Darlington ENG           1894
13 Vashisht-Pigem, Raman   none ENG 1878 1847 2036 2054   1878
14 Virgin, Jack   Stockport ENG 1871 1639 1822 1763   1871
15 Lewis, Christopher D   Newport ENG 1846 1709 1783 1810   1846
16 Sefton, Adam   Guildford ENG 1836 1861 1636 2020   1836
17 Pert, Nina P WCM Brentwood ENG 1836 1791 1897 2041   1836
18 Buckland, Louis   Lewes ENG 1825 1711 1726 1778   1825
19 Mittal, Aditya   Rogue Rooks ENG 1825 1776 1832 1890   1825
20 Bowman, Richard L   Bingley & Keighley ENG 1816   1844 1834   1816
21 Judd, Ian P   Chichester ENG 1790 1633 1659     1790
22 Costello, Patrick JM   none WLS 1789         1789
23 Watson, Steven L   none ENG 1749   1749 1749   1749
24 Chantrell, Paul   GLCC ENG 1729 1631 1729 1741   1729
25 Hazell, Peter   Barnet Knights ENG     1693 1651   1693
26 Kairat, Alexander   none ENG 1693 1598 1870 1920   1693
27 Rastogi, Nayan Keats   Coulsdon ENG 1665 1525 1700 1777   1665
28 McLean, Rory R   Barnet Knights ENG 1651 1663 1683 1628   1651
29 Boztas, Lana   Coulsdon ENG 1643 1464 1612 1445   1643
30 Keshari, Krish   Reading ENG 1600 1420 1678 1735   1600
31 Sharma, Lalit Vidyadhar Nandyala   Leamington ENG           1554
32 Palmer, Max   none ENG            

Top

Thursday 01/08 Blitz U1600 7 entries
Num Name Club Fedn FIDE Blitz ECF Blitz FIDE RP ECF RP Other TR
1 Strugar, Ioan   Rushden ROU     1580 1428   1580
2 Ewart, Thomas   none ENG 1555 1548 1535 1488   1555
3 Qin, Oscar   none ENG     1493 1479   1493
4 Saxena, Samidh   Liverpool ENG     1488 1462   1488
5 Ewart, Samuel   Hammersmith ENG 1414 1188 1470 1019   1414
6 Qin, Charlie   none ENG       1345   1345
7 Gandhi, Krish   Warks Juniors ENG   1316 1480 1247   1316

Top

Saturday 03/08 Rapidplay Open 6 entries
Num Name Club Fedn FIDE RP ECF RP FIDE Std ECF Std Other TR
1 Gill, Oliver   Leeds ENG 2035 2142 2097 2239   2035
2 Smith, Simon   none ENG 1984 1944 1954 2019   1984
3 Starley, Robert   Sandwich ENG 1970 2141 2017 2134   1970
4 Hazlehurst, Cory S   South Birmingham ENG 1906 2043 1956 2113   1906
5 Storey, Cameron   Brighton & Hove ENG   1271   1863   1271
6 Platt, Craig   none ENG            

Top

Saturday 03/08 Rapidplay U2000 11 entries
Num Name Club Fedn FIDE RP ECF RP FIDE Std ECF Std Other TR
1 Bowman, Richard L   Bingley & Keighley ENG 1844 1834 1786 1759   1844
2 Singh, Amrik J   Warley Quinborne ENG 1813 1848 1801 1954   1813
3 Crow, Stephen   St Andrews ENG 1771 1856 1776 1888   1771
4 Watson, Steven L   none ENG 1749 1749 1809 1799   1749
5 Chantrell, Paul   GLCC ENG 1729 1741 1735 1758   1729
6 Al Haidar, Hussam   Hull ENG 1695 1630 1763 1583   1695
7 Grice, Alec   Beverley ENG 1663 1592 1741 1653   1663
8 Sharma, Lalit Vidyadhar Nandyala   Leamington ENG     1554 1413   1554
9 Ewart, Thomas   none ENG 1535 1488 1535 1448   1535
10 Sharp, Stuart   Hull ENG   1425   1519   1425
11 Palmer, Max   none ENG            

Top

Saturday 03/08 Rapidplay U1500 6 entries
Num Name Club Fedn FIDE RP ECF RP FIDE Std ECF Std Other TR
1 Qin, Oscar   none ENG 1493 1479   1351   1493
2 Ewart, Samuel   Hammersmith ENG 1470 1019 1507 1288   1470
3 Clemmey, Jason   Hull ENG       1372   1372
4 Qin, Charlie   none ENG   1345   1416   1345
5 Boganadham, Ved Sudeep   Ashton CCC ENG   1339   1090   1339
6 Ellis, Sean   Spondon ENG   1011       1011

Top

Total entries 765.